Logo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Wydaje nam się, że wiemy, jaka jest różnica między zawartymi w tytule pojęciami. Życie to przepływ materii i energii, zaś sama materia to struktury pozbawione przepływu choćby jednego z nich. Dokładnie tak czujemy i intuicyjnie rozumiemy, choć może trudno byłoby zdefiniować to precyzyjnie.

Po co nam takie wprowadzenie?

To skojarzenia, które nasunęły mi się podczas zajęć z anatomii człowieka w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu, gdzie uczniowie klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w warsztatach prosektoryjnych.

Warsztaty odbyły się w ramach współpracy z uczelnią i dzięki uprzejmości Pani dr n. med. Agnieszki Pastuszki, Kierownika Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej SUM., absolwentki naszego liceum.

Jednak spotkanie to było możliwe również dzięki życiu i materii. Materia, która kiedyś była życiem, jest przedmiotem badań biologów w wielu dziedzinach. Bez podarowanych przez dawców ciał studenci medycyny nie mogliby zdobywać wiedzy, ani ćwiczyć umiejętności z zakresu anatomii człowieka. Nie wszystko przecież da się zobaczyć na filmie, czy na plastikowych modelach.

Zajęcia dla nas zorganizował i prowadził absolwent II LO Łukasz Jakubowski, student medycyny i członek Koła Naukowego, działającego przy katedrze anatomii. Łukasz wraz z kolegami ze studiów przygotowali i z pełnym oddaniem profesjonalnie przeprowadzili dwa bloki zajęć. W ramach warsztatów uczniowie powtórzyli przed maturą wiadomości z zakresu anatomii poszczególnych narządów i układów oraz utrwalili wiedzę z zakresu topografii klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz aparatu ruchu kończyn.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie zajęć na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.