Yevheniia Murawska i Maja Kędzierska
24 maja, dzięki uprzejmości pani prof. dr hab. n. med. Bognie Drozdzowskiej, jako uczniowie klas biologiczno-chemicznych mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach na terenie Zakładu Patomorfologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.
Na początku wysłuchaliśmy wykładu dr. Pawła Ziory, który mówił o zmianach patologicznych, jakie mogą zachodzić w ludzkich organach. Zobaczyliśmy, jak ważne są regularne badania profilaktyczne i jakie mogą być konsekwencje ich zaniechania. Oglądaliśmy zdjęcia zmian, które rozwinęły się do monstrualnych rozmiarów z powodu m.in. wstydu przed lekarzem; co uświadomiło nam, jak bardzo potrafimy nie troszczyć się o własne zdrowie. Regularne badania są kluczowe w zachowaniu długiego i zdrowego życia; cytując dr. Pawła Ziorę: „Nie czekamy na objawy! Dajmy z siebie więcej niż choroba!”.
Ta szczególna, przystępna i poparta obrazami zmian nowotworowych podróż stała się dla wielu z nas przełomem w myśleniu o swoim zdrowiu, nawykach żywieniowych, podejściu do własnego ciała jak do szczególnej inwestycji…
Po części teoretycznej zobaczyliśmy czym na co dzień zajmują się pracownicy Katedry Patomorfologii. Widzieliśmy, w jaki sposób pobierane są próbki z organów dostarczanych do badania oraz jaką drogę muszą przebyć z organizmu pacjenta pod mikroskop, żeby następnie mogła być wykryta zmiana, jaka zaszła w tkankach organu.
Wiemy też, dlaczego bez właściwego opisu nie można dobrać odpowiedniej, maksymalnie skutecznej terapii leczenia pacjenta, która byłaby pomocna i skuteczna, ale nie nadmiernie niszcząca. W trakcie naszego pobytu obserwowaliśmy również procedurę badania śródoperacyjnego pacjenta w czasie zabiegu usunięcia guza płuc. Jest ono wykonywane w 20 minut podczas trwającej operacji i decyduje o dalszym jej przebiegu (np. o zakresie ingerencji w usuwaniu zmiany) oraz w bezpośredni sposób wpływa na dalszy przebieg leczenia.
Odkryliśmy medycynę, jakiej nie znaliśmy; czuliśmy się wyjątkowymi uczniami, dopuszczonymi do największych tajemnic życia!!!
Lekcja obywatelska z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem
Podczas lekcji wyjaśniane było m.in. pojęcie administracji publicznej, w ramach której funkcjonują samorządy i administracja rządowa. Poruszono też temat odgórnego przekazywania samorządom kolejnych zadań, za którymi nie idą wystarczające środki na ich realizację. Uczniowie dowiedzieli się przy okazji, jak wyglądają tegoroczne dane budżetowe Gliwic – m.in. ile kosztuje edukacja dzieci i młodzieży czy utrzymanie zieleni w mieście, ile pieniędzy przeznaczanych jest na inwestycje i inne przedsięwzięcia. Uczniowie chętnie zadawali pytania w nurtujących ich tematach. Interesowały ich m.in. kwestie związane z funkcjonowaniem Rady Miasta, utrzymywaniem dróg publicznych i niepublicznych, dbałością o drzewa i nowe nasadzenia. Elementem spotkania w II LO była również prezentacja kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych atrakcji Gliwic, powstałych lub realizowanych dzięki zaangażowaniu lokalnego samorządu i finansowemu zastrzykowi z miejskiego budżetu. Wspomniano także o akcji „Zielone Gliwice”, funkcjonalnościach Gliwickiej Karty Mieszkańca oraz przydatnych źródłach informacji o mieście. żródło: https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/wazne-rozmawiamy-o-samorzadzie Co się stało z kobietami antyku?K. Stoiłowa, P. Wilk
Klasa II E najpierw wysłuchała wykładu wprowadzającego do zagadnienia, a następnie, pod okiem prowadzącego, uczniowie pracowali na konkretnymi tekstami literackimi przedstawiającymi bohaterki antyczne. Wykład prezentował między innymi poetki starożytne i Fulwię, żonę Marka Antoniusza, która miała ogromny, wręcz kluczowy wpływ na ówczesną politykę. Podczas warsztatów uczestnicy porównywali wizerunki wybranych bohaterek, które pojawiają się w późniejszych epokach kultury w różnych dziełach literackich. Uczniowie poznali różne przedstawienia takich postaci jak Dydona, Kassandra, Helena, Penelopa, Medea i Trojanki. Następnie wnioski zaprezentowane zostały na forum całej klasy. Pomysłodawcą współpracy i prowadzącym warsztaty jest Dawid Puchalski, absolwent naszego liceum, aktualnie student dwóch kierunków filologicznych: polonistyki - komparatystyki i filologii klasycznej. Warsztaty powstały z myślą o klasach humanistycznych. Zaproponowane tematy można uzupełnić o własne pomysły, więc inne profile również mogą znaleźć dla siebie coś ciekawego, a nawet zaproponować własny temat. Wyjazd do Krakowa na zajęcia uniwersyteckie może być ciekawym i ożywczym elementem szkolnej edukacji. Mistrzostwa Śląska w Pierwszej Pomocy
Opiekunem naszej drużyny jest p. Przemysław Wilk. Serdecznie gratulujemy sukcesu! |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...