Szymon Gwizdała
Klasa 3A-4 chciałaby poinformować o organizowanych Dniach Niepodległości, które w naszej szkole będą miały miejsce dziewiątego i dziesiątego listopada.
Z tej okazji zaplanowaliśmy tematyczne escape roomy. Przedstawimy w nich trzy modele postrzegania patriotyzmu: patriotyzm dziewiętnastowieczny, patriotyzm obywatelski i patriotyzm patologiczny. Każda z klas zgłosiła kilku uczestników, którzy na wybranych godzinach (zostaną o nich poinformowani wkrótce) będą uczestniczyć w zabawie.
Liczymy, że tego typu współczesna forma przedstawienia patriotyzmu przypadnie Wam do gustu, a przy okazji skłoni do refleksji.
Jeden jogurt, wielu ludzi i… świat uratowanyKamila Wójcik i Piotr Klisowski Czy wiesz że co roku marnujemy 1,3 mld ton jedzenia na świecie, a tylko w Europie jest to 100 mln ton? Jest to łącznie strata 1/3 produkowanej żywności, podczas gdy aż 821 milionów ludzi na świecie cierpi głód. Tylko w Polsce statystyczny obywatel marnuje 52 kg dobrych produktów spożywczych rocznie, tracąc przy tym średnio 50 zł miesięcznie.
Najczęstsze powody marnowania żywności w gospodarstwach domowych to zbyt duże porcje przygotowywanych posiłków, brak wiedzy na temat prawidłowego przechowywania żywności, powszechna dostępność żywności, która powoduje, że konsument nie przywiązuje do niej szczególnej uwagi, brak racjonalnego planowania zakupów spożywczych, brak wiedzy na temat problemu dotyczącego głodu na świecie oraz marnotrawstwa żywności. Co możemy z tym zrobić? Oczywiście nie mamy wpływu na to, jak transportowane i przechowywane są produkty zanim trafią do naszego domu, natomiast to, co możemy zrobić, to przede wszystkim przestać kupować jedzenie w za dużych ilościach oraz wyrzucać je, gdy jeszcze jest dobre do spożycia. Powodem marnowania jedzenie może też być brak pomysłów na wykorzystanie składników które posiadamy. Nie jest tak prosto poradzić sobie z takim wyzwaniem, dlatego my - kółko ekologiczne, przychodzimy tutaj z pomocą. Planujemy wykonać projekt, w którym korzystając z naszej pomysłowości, postaramy się wymyśleć oraz znaleźć przepisy, które sprawią, że nawet i jedzenie pozostałe po wczorajszym obiedzie, otrzyma nowy smak; jak szybko i prosto zrobić własny chleb; co można zrobić w jego zastępstwie; jak z kilku składników wyczarować przepyszne ciasto lub też jak poradzić sobie z ochotą na słodką przekąskę - to jest to, co możesz się po nas spodziewać! A więc kiedy następnym razem będziesz chciał wyrzucić do kosza przeterminowany o jeden dzień jogurt, pamiętaj, że jeden na dziewięciu ludzi na Ziemi nie ma wystarczającej ilości pożywienia, żeby prowadzić normalne życie, a zmiany klimatu nie da się cofnąć. Teraz pewnie pomyślisz, że jeden jogurt nie uratuje świata. Masz rację! Lecz gdyby każdy zaczął zwracać uwagę na ten poważny problem, razem jesteśmy w stanie tego dokonać. Z wizytą w radiostacji gliwickiejJoanna Sekienda-Chałupczyńska Dnia 6 października uczniowie klasy 3E-3 udali się z wizytą do radiostacji gliwickiej. Młodzież uczestnicząc w prelekcji zatytułowanej „Prowokacja gliwicka”, zapoznała się z wydarzeniami, jakie miały miejsce w budynku radiostacji przed wybuchem II wojny światowej. Wycieczka niewątpliwie poszerzyła historyczną wiedzę uczniów zarówno w zakresie kraju ojczystego, jak i regionu, w którym mieszkają. Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowymCentrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło nabór wniosków w ramach Grantów PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym - link do strony https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr Celem jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi (dzieci i wnuki byłych pracowników PGR) w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu. Dofinansowanie organ prowadzący może otrzymać na:
Realizacja grantu - od podpisania umowy na powierzenie grantu do końca projektu (max. 10 miesięcy, czyli do około końca roku szkolnego 2021/2022). Rodzic/opiekun prawny/pełnoletni uczeń składają oświadczenia na podstawie wzoru określonego w Regulaminie konkursu (regulamin i wzór oświadczenia pod linkiem wskazanym na początku). Termin na złożenie oświadczeń, wraz z informacją o zapotrzebowaniu (czy sam komputer/laptop/tablet, czy łącznie z usługą dostępu do internetu) przez rodziców/opiekunów prawnych/pełnoletnich uczniów do szkół, w których uczą się uczniowie, zostaje wyznaczony do dnia 27 października br. Szkoła analizuje oświadczenia w zakresie ich poprawności, czy składający jest uprawniony do ubiegania się o wsparcie. W celu potwierdzenia poprawności danych w oświadczeniu może korzystać z informacji uzyskanych np. na podstawie dokumentów przedłożonych przez składającego oświadczenie. Szkoły przekazują zbiorczą listę wraz z oświadczeniami rodziców/opiekunów prawnych/pełnoletnich uczniów i potwierdzeniem poprawności danych (np. dokumentów przedłożonych przez składającego oświadczenie) do Wydziału Edukacji w formie papierowej do dnia 29 października br. Targi Edukacji MiędzynarodowejJoanna Zadeberny Dla osób chcących studiować lub uczyć się za granicą agencja edukacyjna Baltic Council zorganizowała bezpłatne targi w Katowicach 27.10.2021r. - najbliższa środa. Szczegóły na stronie www.balticcouncil.pl. |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...