W dniach 14 i 15 czerwca odbyła się sesja naukowa klas matematyczno – geograficznych, humanistycznych i filologicznych. Pomysł wydawał się karkołomny, ale idea szczytna – pokazanie, jak wiele wspólnego mają ze sobą nauki ścisłe i humanistyczne. I udało się. Fraktale nas otaczają i są w nas, są w przyrodzie i w wykresach giełdy, w plamach słonecznych i w sztuce. Fraktale są wszędzie, więc okazały się wspólnym mianownikiem dla naszej sesji naukowej.
Uczniów klas pierwszych i drugich oraz pozostałych gości sesji powitała prof. Katarzyna Panek, przedstawiła temat, cel i plan spotkania. Zachęciła również do zapoznania się z wystawionymi z okazji sesji albumami malarstwa i wydawnictwami popularno-naukowymi o kosmosie.
Sesja podzielona była na trzy części. Pierwsza – matematyczna, podczas której uczniowie omówili, czym są fraktale i przywołali historię ich odkrycia. Karolina Kuczera, Paulina Barwiak, Marta Kluj, Oliwia Grabowska i Paweł Koniczek w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnili istotę tego niezwykłego zjawiska. Opiekunkami tej części były prof. Ewa Tomasz i prof. Anna Lewandowska.
Część druga – humanistyczna - zawierała wykład prof. Lidii Kożuch, w którym prelegentka wykazała, jak ludzka myśl i sposób oglądu świata oraz postrzeganie prawdy o nim zmieniało się na przestrzeni wieków. Wykład ilustrowany był dziełami sztuki od ikon przez malarstwo renesansowe po niezwykłe kompozycje optyczne Wojciecha Fangora.
Część trzecia to warsztaty plastyczne. Chętni uczniowie mogli wykonać własne fraktale pod okiem prof. Kamili Stoiłowej. Prace będą pokazane na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Przy organizacji części humanistycznej pomagały prof. Elżbieta Piotrowicz i prof. Dorota Zelek. Obsługę techniczną sesji stanowili Kamil Ruman, Dominik Kowalski i Aleksander Andruszkiewicz. Patryk Bazan przygotował prezentację do części pierwszej – matematycznej.
Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy.
Julia Dziewa, Grzegorz Górecki kl 2C
W dniu 31 maja klasa 2c udała się, z inicjatywy p. Jacka Borowieckiego, na wycieczkę przedmiotową (warsztaty terenowe) do Muzeum Agatów w Rudnie koło Krzeszowic. Uczniowie najpierw uczestniczyli w wykładzie na temat tego czym są oraz jak powstają minerały, które możemy znaleźć na tych terenach.
Uczestnicy warsztatów byli pod wrażeniem wystawy minerałów jaką posiada Muzeum, w którym byliśmy. Po wzbogaceniu wiedzy, uczniowie dostali możliwość sprawdzenia swoich zdolności w poszukiwaniu minerałów na tzw. polu agatowym. Przeszukując pole, wielu szczęściarzy znalazło półszlachetne kamienie, które, po specjalnej obróbce, mogli zabrać do domu. Po zakończonych warsztatach grupa zrelaksowała się przy ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek, a następnie wybrała się zobaczyć ruiny zamku Tenczyn.
Podsumowując, uczniowie pogłębili swoją wiedzę o teorię i praktykę związaną ze skałami i minerałami o których uczyli się w klasie 1, a dzięki ognisku bawili się doskonale.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...