W dniu 13 maja 2022 klasa 3C-4 wraz ze studentami Politechniki Śląskiej uczestniczyła w wycieczce geologicznej w okolice Krzeszowic. Zajęcia prowadziła prof. dr hab. Małgorzata Labus - wykładowca Politechniki Śląskiej.
Zaczęliśmy od ruin zamku Tenczyn w Rudnie, które są położone na dawnym stożku wulkanicznym zbudowanym z melafirów. Mury zamku zbudowane są przede wszystkim z wapieni górnej jury, ale można w nich również zobaczyć bloki melafiru. Następnie udaliśmy się do Muzeum Agatów w Rudnie. W muzeum znajdują się sale z wyeksponowanymi przyciętymi i wypolerowanymi agatami, z ametystami i kwarcami, sala ze skamieniałościami morza jurajskiego, kawałkami skamieniałych drzew i inne unikatowe okazy z najbliższej okolicy. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć przeróbkę agatów.
Z muzeum przeszliśmy do kamieniołomu porfiru w Miękini. Porfir jest wylewną skałą magmową. W kamieniołomie w Miękini eksploatowano tą skałę, będącą pozostałością permskiego wulkanu, już w XVIII w. Odwiedziliśmy także kamieniołom w Dębniku, gdzie zobaczyliśmy warstwowane skały osadowe. Węglan wapnia, z którego powstały wapienie dębnickie, osadzał się na dnie, w płytkich wodach platformy węglanowej.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była Dolina Racławki - krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się w Dolinie Racławki nad rzeką Racławka. Dno tej malowniczej doliny wyścielają osady czwartorzędowe. Na ścieżce prowadzącej w górę doliny, występuje holoceńska martwica wapienna, urwisko z odsłoniętą martwicą oraz trawertyn.
W ramach wycieczki mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele na temat budowy geologicznej Krzeszowic oraz nabyć nowych doświadczeń i umiejętności. Opiekunami grupy byli Pan Jacek Borowiecki oraz Pan Artur Miratyński.
Dziękujemy za interesujący i miło spędzony dzień.