4 kwietnia 2025 r. uczniowie klas 1A, 1B, 1C oraz 3C mieli okazję uczestniczyć w wykładach dotyczących nowotworów przeprowadzonych przez ekspertów z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Pierwszą część zajęć poprowadził dr Damian Sojka, wygłaszając niezwykle interesujący wykład pt. ,,Od komórki prawidłowej do nowotworowej, czyli jak powstaje nowotwór", który przybliżył nam proces transformacji komórek zdrowych w komórki nowotworowe. Dowiedzieliśmy się również, jak powstają mutacje genetyczne, które czynniki je wywołują i jak wpływają one na organizm.
Druga część wydarzenia składała się z wykładu dr Magdaleny Olbryt pt. ,,Styl życia - czy mamy wpływ na raka?". Prelegentka w ciekawy sposób wyjaśniła nam, jak zbilansowana dieta i zdrowe nawyki zmniejszają ryzyko tworzenia się komórek nowotworowych w organizmie oraz wskazała elementy trybu życia, które warto wprowadzić bądź wyeliminować, aby zminimalizować szanse na wystąpienie choroby.
Wykłady te stanowiły dla nas wspaniałą okazję, aby zgłębić wiedzę na temat procesu powstawania nowotworów i czynników zwiększających ryzyko ich tworzenia. Równie cenną lekcją były wskazówki dotyczące minimalizowania szans na wystąpienie choroby poprzez codzienne wybory i nawyki. Jesteśmy przekonani, że wykorzystamy te rady w praktyce, a nabyta wiedza pomoże nam świadomie kształtować zdrowy styl życia. Serdecznie dziękujemy Panu Damianowi Sojce i Pani Magdalenie Olbryt za poświęcony czas i świetne wykłady, a Pani Danucie Cieślik-Biernat – za zorganizowanie wydarzenia.



















