7 listopada klasy 3 i 4 o profilu matematyczno-geograficznym wzięły udział w wycieczce przedmiotowej z geografii do Jaskini Raj w Chęcinach aby zgłębić temat „Procesy krasowe”. Pod opieką profesorów Jacka Borowieckiego i Marcina Kęski mieliśmy wyjątkową okazję bliżej poznać, jak działają procesy krasowe, które przez tysiąclecia kształtują formacje skalne.
Procesy krasowe to naturalne zjawisko polegające na rozpuszczaniu skał wapiennych przez wodę zawierającą dwutlenek węgla. Tak tworzą się między innymi formy krasu podziemnego np. jaskinie, korytarze, studnie i kominy. W efekcie procesu odwrotnego czyli wytrącania się węglanu wapnia z wody powstają charakterystyczne formy takie jak stalaktyty (nacieki zwisające ze stropu jaskini), stalagmity (nacieki wyrastające z jej dna) oraz stalagnaty, które tworzą się w miejscach, gdzie stalaktyty i stalagmity łączą się ze sobą.
Pod opieką przewodnika mieliśmy okazję zobaczyć wnętrze Jaskini Raj i na własne oczy podziwiać te wyjątkowe formy naciekowe. Dowiedzieliśmy się także o zwierzętach zamieszkujących jaskinię, takich jak nietoperze, które stanowią część tego niezwykłego ekosystemu.