Z wizytą u przyjaciół w RušeBartosz Koprowicz Na przełomie maja i czerwca grupa uczniów wraz z opiekunem i organizatorem wyprawy - Panią Ewą Konieczną, udała się do zaprzyjaźnionej szkoły, która znajduje się w niewielkiej miejscowości Ruše w Słowenii. Podczas kilkudniowego pobytu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach na temat przyjaźni, FOMO oraz relacji rówieśniczych. Poznawaliśmy słoweńskie tradycje i tamtejszą kuchnię. Oprócz tego odwiedziliśmy Maribor, drugie największe (jeśli chodzi o liczbę mieszkańców) miasto w Słowenii. Pogoda była cudowna, dzięki czemu mogliśmy też pograć w siatkówkę. Słoweńcy, którzy nas gości byli bardzo przyjaźnie nastawieni i rozmowni - świetnie się z nimi bawiliśmy - na warsztatach i nie tylko. Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. W Dzień Dziecka musieliśmy powiedzieć "one last goodbye" i udać się w stronę powrotną do Polski. Przygoda w Słowenii była niezapomnianym przeżyciem, a z tamtejszą grupą uczniów pozostaniemy w kontakcie jeszcze przez długie lata. Siatkarki i siatkarze II LO bezkonkurencyjni w zawodach rejonowych29 i 30 maja 2023 r. w Gliwicach na boiskach Politechniki Śląskiej przy ulicy Kujawskiej odbyły się zawody rejonowe Licealiada w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców. Na zawodach dziewcząt II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach reprezentowała Magdalena Kuc 4C i Emilia Błazińska 1G a chłopcy występowali w składzie: Mikołaj Krzystek 4C i Karol Musioł 4C.
Z przyjemnością informujemy, że zarówno dziewczęta w dniu 29 maja jak i chłopcy 30 maja we wspaniałym stylu wygrali wszystkie mecze. Obie drużyny zajęły I miejsca w rejonie, co dało im awans do finałów wojewódzkich. Opiekunem drużyn jest p. Lilianna Rupa. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za zwycięstwa w zawodach wojewódzkich. Pomagamy MaksymilianowiSzkolny Klub Wolontariatu pragnie poinformować o włączeniu się w akcję pomocy Maksymilianowi. W związku z tym w dniu 1 czerwca organizujemy sprzedaż gofrów. Cały dochód będzie przeznaczony na wpłatę - https://www.siepomaga.pl/maks-golen. Wodne Stwory!!!
Przyroda to życie i uczenie się jej w kontakcie z żywym materiałem oparte jest nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale również na pozytywnych emocjach, których rola w zapamiętywaniu jest ogromna. Prawo karne w teorii i w praktyce21 kwietnia w naszej szkole gościliśmy mec. Arkadiusza Mroza z warszawskiej SWWS. Uczniowie z klas 1e, 2 e oraz 3 e wysłuchali ciekawego wykładu dotyczącego prawa karnego w teorii oraz praktyce. Prelegent zreferował również nowelizację Kodeksu Karnego, która wejdzie w życie, w bieżącym roku kalendarzowym. Człowiek jak książka…
Dzięki uprzejmości Pani dr Agnieszki Pastuszki (kierującej Katedrą Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, a równocześnie absolwentki naszego liceum), tegoroczni maturzyści mogli uczestniczyć w unikalnej formie praktycznych zajęć prosektoryjnych. Tradycyjnie przewodnikiem po zakamarkach ciała człowieka był dr Jacek Kosiewicz, który swoją wiedzą od wielu dzieli się z nami w czasie powtórek do egzaminu maturalnego uczniów biol-chemów. Ale w tym roku po raz pierwszy, a mamy nadzieję, że nie ostatni, przez trudne merytorycznie ale i emocjonalnie zajęcia przeprowadzili nas studenci medycyny, członkowie Koła Naukowego, działającego w ramach prac katedry. Koordynatorem działań był absolwent naszej szkoły - Łukasz Jakubowski, a towarzyszył mu zespół koleżanek i kolegów (Katarzyna Górska, Helena Brawańska, Jakub Staniszewski, Marysia Baczkowska, Olek Grybos, Szymon Żurek). To oni pokazali nam, jak wygląda mięśniowe utkanie klatki piersiowej. Ten preparat poznawaliśmy w trakcie jego powstawania i właśnie wtedy mogliśmy oglądać go jak na stronach książki. Widzieliśmy, jak wygląda przyczep mięśni i dzięki temu łatwiej zrozumieć i zapamiętać zasadę pracy mięśni. A mechanizmu przełykania czy zamykanie zastawek w sercu też już nie musimy sobie wyobrażać. Po tych zajęciach budowa serca, nerki, wątroby, płuc czy przewodu pokarmowego nie jest już dla nas wyłącznie suchą wiedzą, czerpaną z podręczników szkolnych. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy umożliwili nam udział w zajęciach, włożyli ogrom pracy w ich przygotowanie i przeprowadzenie. Część z nas wychodząc z budynku marzyła, żeby wrócić w październiku w charakterze studentów medycyny i zasilić grupę absolwentów naszej szkoły, którzy być może za rok powitają młodszych kolegów w ramach podobnego spotkania. Tegoroczni maturzyści. |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...