W dniach od 13 do 19 marca po raz kolejny spotkaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami ze Słowenii w ramach projektu Erasmus+, którego tematem było ”FACT – Fighting alternative facts with critical thinking”. Tym razem wspólna praca odbyła się w Polsce, w II Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, pod czujnym okiem pań: Ewy Koniecznej, koordynatorki projektu w Polsce, Kamili Stoiłowej i Joanny Kuczmy.
W poniedziałek o godzinie 9.00 p. dyr. Robert Strzelec i p. prof. Ewa Konieczna uroczyście otworzyli warsztaty Erasmus+.
Pracowity tydzień rozpoczął się warsztatami na bazie filmu „Social dilemma” przeprowadzonymi przez p. prof. Ewę Konieczną przy współpracy z p. prof. Kamilą Stoiłową. Problematyka filmu dotyczy głównego tematu wymiany polsko-słoweńskiej, czyli w jaki sposób można wpływać na odbiór rzeczywistości, kiedy taki wpływ jest dobry i etyczny, a kiedy uprzedmiotawia człowieka i go niszczy. Zajęcia podsumowano sformułowaniem trzech prostych zasad, mogących uchronić jednostkę przed zmanipulowaniem: pierwsza to trzymanie elektroniki z dala od sypialni, druga – prawo do używania mediów społecznościowych mają dopiero licealiści, trzecia – ustalenie ilości czasu spędzanej przy telefonie.
Dzień drugi to inny rodzaj aktywności. Uczestnicy projektu badali strategie perswazji i manipulacji w sztuce plakatu. Zadaniem trzech zespołów było zniechęcenie do fast foodów, natomiast trzy pozostałe – miały do nich zachęcić. Powstały naprawdę dobre prace pod kierunkiem p. Dagny Szwai – artystki graficzki.
W środę udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy, gdzie mogliśmy obserwować pracę dziennikarzy radiowych Radia Wnet. Uczestnicy przeprowadzili wywiady z pracownikami stacji, zobaczyli studio nagrań, sposób tworzenia serwisów informacyjnych, możliwości weryfikowania fake newsów, a nawet zaproszono nas do udzielenia wywiadów na antenie radia. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Annę Popek, dziennikarkę radiową i telewizyjną dzięki współpracy i przychylności p. Krzysztofa Skowrońskiego, redaktora naczelnego Radia Wnet.
Obserwacje poczynione w środę przydały się następnego dnia podczas warsztatów pt.: „Dziennikarstwo radiowe wobec współczesnych wyzwań”, przeprowadzonych przez p. dr Monikę Białek, adiunkta Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Dziennikarstwa. Szkolna pracownia komputerowa zamieniła się w studio nagrań. Najpierw uczestnicy zapoznali się ze sposobami manipulowania przekazem radiowym przez dobór informacji, który może występować w trzech obszarach działań: kolejność, kontekst i komentarz. Później, podzieleni na zespoły, musieli nagrać wywiady i następnie przygotować je w dwóch odsłonach – jako informację prawdziwą i jako informację zmanipulowaną. To było naprawdę wyzwanie, z którym uczestnicy projektu również dobrze sobie poradzili.
Piątek, ostatni dzień projektu, przyniósł sportowe podsumowanie. Pani prof. Joanna Kuczma z Maćkiem Klosskiem i Maksem Markiem przygotowała najpierw zadania dotyczące odbytych warsztatów, potem wspólna nauka tańca z Pauliną Mędralą i Piotrkiem Klisowskim, w końcu uroczyste wręczenie certyfikatów.
Wymiana to nie tylko praca. To również rozmowy, nawiązywanie przyjaźni, wesołe spędzanie wspólnie czasu, to zwiedzanie i odpoczynek, choć tego akurat jest najmniej. To intensywne spotkanie z językiem angielskim i ciekawymi ludźmi.
Aleksander Pizoń, uczeń klasy 3B-3 II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach, został zwycięzcą Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych, wspólnej inicjatywy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i firmy Fielmann.
Zawody finałowe, w których wzięło udział 30 uczniów szkół średnich z całej Polski, odbyły się w dniu 22 marca 2022 r. w Opolu. Wydarzenie miało na celu promocję zawodu optyka okularowego czy optometrysty oraz zwiększenie świadomości na temat tajników i zakresu ich działalności.
Aleksander za wygraną otrzymał Złoty Indeks Uniwersytetu Opolskiego a także 5-dniowy pobyt w Akademii Optyki Fielmann na zamku Plön w Niemczech. Patronat honorowy nad Ogólnopolskimi Igrzyskami Optycznymi objął m.in. Minister Edukacji i Nauki.
Serdecznie gratulujemy!
Siatkarki i siatkarze II LO w półfinałach wojewódzkich Licealiady!
W skład naszej reprezentacji dziewcząt wchodzą: Magdalena Kuc III C4, Maria Borkowska III C3, Jagoda Pazdej III B3, Izabela Krzystek III B3, Agata Klimowicz III E4, Maja Trefon I F, Natalia Dusza II D, Maja Klewar II B, Zuzanna Barczyńska II D, Olga Kamińska III E4, Oliwia Pokrzywnicka II D, Lena Wójcik I B. W skład naszej reprezentacji chłopców wchodzą: Karol Musiał III C4, Mikołaj Krzystek III C4, Dominik Laskowski III C4, Dominik Daniel III C3, Mateusz Kos II C, Remigiusz Piela II A, Łukasz Mikocki III C3, Jakub Kwiatkowski III A4. Opiekunem zawodników II LO jest p. Lilianna Rupa. Serdecznie wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za awans do finałów wojewódzkich. Pomoc UkrainieSzkolny Klub Wolontariatu włącza się po raz kolejny w akcję zbierania artykułów potrzebnych na konwój. Lista:
Wszystkie rzeczy proszę przynosić do Sali nr 11 Szkolny Klub Wolontariatu zbiera przedmioty, które pozwolą się zagospodarować dwóm rodzinom ukraińskim, które przyjechały do Polski właściwie bez żadnego bagażu. Dzięki ludziom dobrej woli mają nieduże mieszkanie, jednak nie mają wyposażenia.
Informacje w sali nr 11
Miejsce wydarzenia: Centrum Kultury Victoria (ul. Norberta Barlickiego 3) Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach Organizator kontakt: Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach tel. 32 232 69 54 Na scenie „Stara Kotłownia” Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, obok naszej gliwickiej, wystąpi młodzież i dzieci z ogarniętej bestialską wojną Ukrainy. Usłyszymy poezję i utwory wokalne w języku ukraińskim i polskim w wykonaniu Teatru Magazyn i zespołu wokalnego „Fluktuacja”, oraz solistów. Między innymi wystąpi Monika Glazer z Kamieńca Podolskiego, uczestniczka ukraińskich konkursów wokalnych. W jej wykonaniu usłyszymy „Modlitwę za Ukrainę". Koncertem tym, młodzi artyści chcą wesprzeć działania charytatywne na rzecz pomocy dzieciom na Ukrainie. Bezpłatne wejściówki można odebrać na portierni MDK. 26 i 28 marca 2022 |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...