W dzisiejszych czasach, kiedy plaga zmian w materiale genetycznym naszych komórek jest związana z trybem naszego życia i zatrutym środowiskiem, postawione w tytule pytania są powszechne. Każdy z Was jest świadomy, że zmiany nowotworowe nie muszą być rakiem, a jeśli coś nie jest rakiem, też może być złośliwe. Nie ma już chyba przed nikim tajemnic fakt, że rak to nowotwór pochodzenia nabłonkowego, złośliwy natomiast oznacza zdolny do przerzutów a pochodzenie tkankowe nie ma większego znaczenia. Powodzenie wyleczenia zmiany złośliwej zależy od stopnia zaawansowania, w którym zostanie ona wykryta; pełne wyleczenie daje leczenie podjęte przed pojawieniem się przerzutów.
Profilaktyka służąca wczesnemu wykrywaniu nowotworów jest podstawą wczesnej diagnozy. Większość z Was słyszała z pewnością o badaniach wycinków, histopatologii zmiany itp. Czy jednak wszyscy wiemy, co takie badania dają, na czym polegają i jakie jest ich znaczenie w diagnostyce? Czy mamy świadomość, jakie znaczenie ma taka diagnostyka w doborze leczenia nowotworów? Jak wpływa na wybór właściwie kierowanej, skutecznej terapii? Większość z nas ma pewnie powierzchowną wiedzę dotyczącą tego zagadnienia.
Uczniowie klasy maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym naszej szkoły mają tę wiedzę zdecydowanie szerszą. Dzięki uprzejmości Pani prof. dr hab. n. med. Bogny Drozdzowskiej, w ramach współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, uczniowie uczestniczyli w zajęciach na terenie Katedry i Zakładu Patomorfologii w Zabrzu. Wykład prowadzony przez patomorfologa Pawła Ziorę był wprowadzeniem w szeroki temat analizy mikroskopowych obrazów, stanowiących podstawę diagnostyki zmiany. Wykład wzbogacony był fotografiami makroskopowych obrazów zmian, popartych informacjami dotyczącymi profilaktyki i wczesnej diagnostyki poszczególnych nowotworów.
Druga część zajęć miała charakter praktyczny, uczniowie zobaczyli, jak wygląda procedura pobierania wycinków tkanek z materiału przekazanego do badań, zapoznali się z techniką przeprowadzania tkanek w postać parafinowych bloczków, które poddawane są kolejno skrawaniu i barwieniu. W międzyczasie uczniowie mieli okazję obserwować badanie śródoperacyjne, które jest jedną z metod diagnostyki wstępnej podczas zabiegów chirurgicznych pacjentów operowanych na terenie szpitala.
Zajęcia zakończyła wizyta w zabytkowej auli prosektoryjnej, najstarszej na Śląsku oraz w sali prosektoryjnej, która aktualnie jest wykorzystywana do przeprowadzania sekcji zwłok. Wiedza zdobyta w czasie naszej wycieczki przedmiotowej przyda się każdemu z jej uczestników, ponieważ profilaktyka nowotworów to temat, który dotyczy każdego z nas.