Święto wody

Cykliczna, coroczna impreza pt. „Święto wody” jest wpisana w kalendarz imprez szkolnych o charakterze wydarzeń dydaktycznych. Każdego roku staramy się przybliżyć w tym czasie uczniom wodę jako związek chemiczny o magicznym obliczu, warunkujący życie na naszej planecie.

W tym roku imprezy związane z dniem tematycznym obejmowały zajęcia warsztatowe dla klas trzecich biologiczno-chemicznych z zakresu hydrobiologii. Dzięki współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie gościliśmy edukatorkę, która podczas dwugodzinnych zajęć pozwoliła uczniom dosłownie dotknąć „wodne stwory”. Suszone ważki, zakonserwowane pijawki, larwy owadów, które rozwijają się w wodzie, to tylko część materiałów, które przyjechały na nasze zajęcia.

Drugą część stanowił wykład skierowany do uczniów klas pierwszych i drugich biologiczno-chemicznych. Prelekcja pt. ‘The chemisty of cold’, wygłoszona przez profesora Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej dr. hab. inż. Nikodema Kuźnika cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wykład wygłoszony został w języku angielskim, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność wydarzenia. Tematem przewodnim był ogólnie rozumiany chłód, który zawitał już za naszymi oknami. Prezentacja pogłębiła wiedzę z zakresu chemii, uszlachetnił proces dydaktyczny w naszej szkole oraz przyczynił się do popularyzacji nauki. Cieszymy się bardzo z owocnej współpracy Pana Profesora oraz całego Wydziału Chemicznego z naszą szkołą.