Zjawiska krasowe

W dniu 10 września 2021 r. uczniowie klasy o profilu matematyczno - geograficznym (3C4) wzięli udział w wycieczce przedmiotowej z geografii pod tytułem „Zjawiska krasowe". Klasa wybrała się do Jerzmanowic - malowniczo położonej miejscowości w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie Będkowskiej.

Do tego miejsca przyciągają turystów liczne jaskinie znajdujące się wśród wspaniałych olbrzymich ostańców. Uczniowie zwiedzili jedną z największych jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Jaskinię Nietoperzową -  o bogatej szacie naciekowej. Następnie szlakiem turystycznym przeszli do Doliny Będkowskiej.

Podczas wycieczki mieli okazję poznać dwa typy krasu:

• podziemny - Jaskinia Nietoperzowa
  • powierzchniowy - Dolina Będkowska

Następnie, robiąc eksperyment polegający na naniesieniu na skałę roztworu kwasu solnego, uczniowie sami mogli sprawdzić, że skały są wapienne, na co wskazywała burzliwa reakcja kwasu, który wszedł w kontakt ze skałą.

Wyjazd był bardzo ciekawy i w sposób praktyczny i przyjemny pozwolił poszerzyć wiedzę z zakresu skał wapiennych i zjawisk krasowych.