Jacek Pyżalski

Dnia 4.10. b.r. odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. W. Wróblewskiego w Gliwicach konferencja pt.: „Co naprawdę młodzi ludzie robią online – teraz i w pandemii - i co z tego wynika” poprowadzona przez Jacka Pyżalskiego, profesora na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawcę, kierownika i wykonawcę ponad sześćdziesięciu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych, autora licznych publikacji.

Konferencja została zorganizowana przy współudziale V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach.

Nauczyciele mogli zapoznać się z najnowszymi badaniami w dziedzinie pedagogiki, tym razem poświęconymi działaniom młodych w internecie i mediach w kontekście nauki zdalnej.  Jacek Pyżalski zwrócił uwagę na różnorodność tych działań, które wbrew ogólnemu przeświadczeniu wcale nie są w tak wysokim stopniu nacechowane negatywnie, jak omawiają ten problem media. Podkreślił wagę szczegółów, a nie spektakularnych działań, w procesie wychowania. Najczęściej zakładany jest negatywny obraz ucznia i jego aktywności w przestrzeni online, lecz badania wykazują szerokie spektrum tych działań. Podobnie jest z jednoznaczną oceną relacji między uczniami podczas nauki zdalnej – okazuje się, że młodzi ludzie w tym czasie lepiej dawali sobie radę niż nauczyciele i rodzice. Ciekawym fragmentem wykładu był ten poświęcony uczniom, którzy dzięki pandemii rozwinęli się swoje talenty i poprawiły się ich relacje z rówieśnikami. I to im należy w mądry, wyważony sposób poświęcić uwagę. Często właśnie nauka zdalna pozwoliła osobom wycofanym na uaktywnienie się na forum grupy. Jacek Pyżalski przywołał problem często pomijany, a mianowicie potrzebę zadbania nauczycieli o samych siebie, swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

Wykład prof. Jacka Pyżalskiego jest świetnym uzupełnieniem do uproszczonego obrazu medialnego młodzieży, oceny nauki zdalnej i indywidualnych doświadczeń nauczycieli.