Co się stało z kobietami antyku?

Dnia 26 maja 2022 nasza Szkoła zainaugurowała warsztatami kulturowo – literackimi współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, a dokładnie z Kołem Naukowym Dziedzictwa Antyku UJ. Tematem pierwszych zajęć było: „Co się stało z kobietami antyku? Bohaterki mitologiczne i ich literackie kreacje”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Polonistyki oraz na krakowskich Plantach.

Klasa II E najpierw wysłuchała wykładu wprowadzającego do zagadnienia, a następnie, pod okiem prowadzącego, uczniowie pracowali na konkretnymi tekstami literackimi przedstawiającymi bohaterki antyczne. Wykład prezentował między innymi poetki starożytne i Fulwię, żonę Marka Antoniusza, która miała ogromny, wręcz kluczowy wpływ na ówczesną politykę.

Podczas warsztatów uczestnicy porównywali wizerunki wybranych bohaterek, które pojawiają się w późniejszych epokach kultury w różnych dziełach literackich. Uczniowie poznali różne przedstawienia takich postaci jak Dydona, Kassandra, Helena, Penelopa, Medea i Trojanki. Następnie wnioski zaprezentowane zostały na forum całej klasy.

Pomysłodawcą współpracy i prowadzącym warsztaty jest Dawid Puchalski, absolwent naszego liceum, aktualnie student dwóch kierunków filologicznych: polonistyki - komparatystyki i filologii klasycznej. Warsztaty powstały z myślą o klasach humanistycznych. Zaproponowane tematy można uzupełnić o własne pomysły, więc inne profile również mogą znaleźć dla siebie coś ciekawego, a  nawet zaproponować własny temat.

Wyjazd do Krakowa na zajęcia uniwersyteckie może być ciekawym i ożywczym elementem szkolnej edukacji.