Konkursy przedmiotowe
Rok 2013
Rok 2015
Wszystkie strony

Laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych

Zasady organizacji konkursów przedmiotowych

Zasady organizacji konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów corocznie określa decyzja kuratora oświaty. Podstawą prawną przeprowadzenia konkursów jest ustawa o oświacie wraz z odpowiednimi rozporządzeniami. W województwie śląskim, dla uczniów gimnazjów organizuje się konkursy z języka polskiego, języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego), biologii, historii, matematyki, geografii, wiedzy o społeczeństwie, fizyki i chemii. Konkursy są formą wspierania uzdolnień uczniów w szkole, regionie i całym województwie śląskim, a celem ich organizacji jest:

• rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów,
  • tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów i szkół, do których uczęszczają,
  • propagowanie idei wspierania uzdolnień oraz promocja nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia uczniów,
  • przygotowanie uczniów do podjęcia nauki w szkołach wyższego szczebla poprzez wdrażanie do samokształcenia oraz trafne rozpoznawanie możliwości uczniów.

Konkursy przedmiotowe, w przypadku uczniów gimnazjum, obejmują i poszerzają treści podstawy programowej jednego przedmiotu, a szczegółowe zakresy wiedzy i umiejętności wymagane na poszczególnych etapach konkursów oraz wykaz proponowanych lektur znajdują się w regulaminach konkursów, dostępnych na stronie internetowej kuratorium. Konkursy składają się z trzech etapów:

1. do I etapu - szkolnego przystępują uczniowie na zasadzie dobrowolności,
  2. do II etapu – rejonowego kwalifikują się uczniowie - zwani dalej uczestnikami konkursu, którzy w etapie szkolnym uzyskają co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia.
  3. do III etapu - wojewódzkiego kwalifikują się uczestnicy etapu rejonowego, którzy w tym etapie uzyskają co najmniej 82% punktów możliwych do zdobycia.

Uczestnicy etapu wojewódzkiego mogą uzyskać tytuł laureata lub finalisty:

• laureatami zostają uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej 85% punktów możliwych do zdobycia,
  • pozostali uczestnicy zakwalifikowani do III etapu uzyskują tytuł finalisty.

Uprawnienia laureatów konkursów

Zgodnie z przepisami, laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Laureaci konkursów przedmiotowych są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie odpowiedniego tytułu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku.

Zwycięzcom ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych i konkursów przysługują również preferencje rekrutacyjne, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 ze zmianami). Zgodnie z nim, laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów zawartych w statucie danej szkoły.