Tomasz Miciak IIB
Pod koniec stycznia jako uczniowie klas biologiczno-chemicznych uczestniczyliśmy w warsztatach chemicznych organizowanych w naszej szkole.
Dzięki temu wydarzeniu przekonaliśmy się jak ciekawy i pasjonujący może być przedmiot, który na co dzień potrafi spędzać nam sen z powiek. Samodzielnie wykonywane doświadczenia pokazały, jak łatwo przenieść zdobytą na lekcjach wiedzę w coś o wiele bardziej efektownego, a mianowicie w praktykę. Mogliśmy zobaczyć co dzieje się po połączeniu rożnego rodzaju związków, poczuć ich woń czy usłyszeć wydobywające się przy tym dźwięki.
Spośród wielu ciekawych doświadczeń najbardziej w pamięci zapadło mi te pozwalające zbadać wpływ tlenku azotu (IV) na roślinę zieloną, gdyż momentalnie widać było jak roślina umiera. Tym bardziej przeraziło mnie, kiedy dowiedziałem się, że związek ten jest jednym ze składników kwaśnych deszczy, które regularnie spadają z nieba powodując wiele szkód.
Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tego rodzaju zajęciach. Na pewno pozwoliły nam one lepiej zgłębić tajniki chemii i pokazać ją od zupełnie innej strony. Z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.
Osobiście wierzę, że pozwoliły one wielu uczniom jeszcze bardziej zafascynować się tym przedmiotem i naprawdę poczuć "chemię" do chemii.
W dniach 6-8 kwietnia 2020 w II Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się XVIII Rejonowy Przegląd Inscenizacji Wielkanocnych. W tym roku, ze względu na obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II do udziału w Przeglądzie zapraszamy również grupy z inscenizacjami papieskimi.
Regulamin:
1. Organizatorem przeglądu jest II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach i Sekcja Szkolno-Katechetyczna Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Koordynatorem przeglądu jest Agata Wieczorek.
Wyniki XV Forum Talentów 2020Agata Wieczorek Przedstawiamy wyniki XV Forum Talentów 2020: Konkurs literacki Kategoria proza: 1 miejsce – Monika Markiewicz 3B Kategoria poezja: 1 miejsce – Zuzanna Gołaszewska 1A3 Wyróżnienie – Nadia Maryniak 1A3
JasełkaW dniu 20 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka. Przedstawienie zostało wspaniale przygotowane przez panią Joannę Gierlach, która wraz z występującymi uczniami poświęciła wiele czasu i przyczyniła się do zebrania funduszy na cele charytatywne. Szkolny Klub Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim klasom oraz pracownikom szkoły, którzy włączyli się do zbiórki pieniędzy na rzecz Mikołaja Buryby. Kwota zebrana z biletów na Jasełka oraz sprzedaży pierników to 1350 zł. Pieniądze zostaną wpłacone na Fundację pomagającą Mikołajowi. Barbara Ciomek-Paciulon Filmoteka szkolnaElżbieta Piotrowicz 12 grudnia uczniowie i uczennice z klas IIA i IIIA (z grup realizujących program przedmiotu elementy filmoznawstwa) wzięli udział w zajęciach analityczno-krytycznych w ramach działalności Filmoteki Szkolnej. Warsztaty z serii Skrytykuj.pl poprowadzili młodzi krytycy filmowi: Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński. Omawiając film Basia z Podlasia, przypomnieli różne aspekty języka filmowego, rozmawiali o tekstach krytycznych, zaproponowali ćwiczenia praktyczne, związane z analizą i interpretacją filmu oraz pisaniem recenzji. Przy okazji zaproszeni goście pytali też uczniów o ulubione filmy, twórców i gatunki. Zarówno dla prowadzących, jak i uczestników 4-godzinne zajęcia minęły bardzo szybko oraz były wartościowe i przyjemne. Przyrodniczy maraton rozwiązywania zadań maturalnychJolanta Posacka Koniec roku przypomina wszystkim maturzystom, że nieuchronnie zbliża się nie tylko studniówka, ale i czas matur. W związku z tym, 13 grudnia, na terenie naszej szkoły odbyły się zajęcia kierowane do uczniów najwyższych klas biologiczno-chemicznych i klasy matematyczno-geograficznej. W tym dniu, zamiast lekcji młodzież uczestniczyła w spotkaniach przygotowanych przez nauczycieli matematyki, chemii i biologii. Zajęcia przeprowadzone były w blokach tematycznych tak, aby uczniowie mieli możliwość wyboru i uczestniczyli w tej części spotkania, która ich najbardziej interesowała. Byli i tacy, którzy uczestniczyli we wszystkich trzech blokach. Podsumowanie materiału i rozwiązywanie przykładowych zadań maturalnych przyda się na pewno w trakcie najbliższych zmagań z problemami, które pojawią się na styczniowej maturze próbnej. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! |
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...