II Dzień śląski

4 grudnia w naszym liceum odbyła się druga już edycja Dnia Śląskiego. Tego dnia w szkole działo się bardzo dużo ciekawych wydarzeń - zaczynając od wykładu nt. górnictwa i geologii śląskiej, przez kiermasze zorganizowane dzięki pomocy Szkolnego Koła Wolontariatu, kończąc na wielu konkursach.

Uczniowie mogli poczuć "śląski" nastrój między innymi biorąc udział w konkursie wiedzy o gwarze śląskiej oraz konkursie wiedzy o Śląsku. Oprócz tego mogli też zagrać w Agenta, który nawiązywał do śląskiej historii, tradycji i zwyczajów. Miłośnicy kinematografii mieli okazję zobaczyć film "Zawrócony" w reżyserii Kazimierza Kutza. Nasze wydarzenie uświetniły swoją obecnością dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 18, które zatańczyły klasycznie tańce śląskie. Ci, którzy wczuli się w rytm muzyki, mogli sami zatańczyć coś śląskiego pod okiem P. Stanisławy Zawadzkiej.

Jak przystało na śląskie wydarzenie, nie zabrakło też tutejszych smakołyków, takich jak chleb ze smalcem czy ogórki, ale także i czegoś słodkiego: pierniczków, szkloków i wielu przepysznych ciast. Kupując coś na kiermaszach, można było wygrać koszulki, skarpetki i inne gadżety związane z naszym regionem. Na Dniu Śląskim pojawili się także przedstawiciele Biblioteki Miejskiej, którzy organizowali konkursy, w których do wygrania były książki.

Druga edycja Dnia Śląskiego w naszej szkole nie odbyłaby się, gdyby nie wkład i zaangażowanie włożone zarówno przez nauczycieli, uczniów i Radę Rodziców. Dlatego też uczniowie zaangażowani w organizację Dnia Śląskiego udadzą się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.